sobota, 29 listopada 2014

Niezwykłe, zwykłe zdjęcia Gdyni fot.Kosycarz

Dziś była premiera  nowego albumu ze zdjęciami o Gdyni .Album zawiera 300 najciekawszych zdjęć Gdyni od lat 50-tych do współczesności. Cudowne zdjęcia Zbigniewa Kosycarza urzekły mnie , ten charakter i klimat tamtych czasów.Przepiękne zdjęcia budowanej Gdyni i życie mieszkańców . Miejsca, które dobrze znam, teraz zobaczyłam w innej perspektywie. To cudowne poznawać od nowa. Muszę również wspomnieć,że gdynianie bardzo kochają swoje miasto. Jest w nim coś magicznego i takiego,że chce się do Gdyni wracać. Niektórzy twierdzą, że Gdynia to cień Gdańska ,ale to całkiem inne miasta i niesamowicie różnią się od siebie .  Gdynia według rankingu miast wypadła na pierwszym miejscu pod względem zadowolenia mieszkańców z życia. tu i tu.  Oto parę zdjęć z internetu udostępnionych przez autora . A to Gdynia teraz zdjęcia z internetu
 fot. Piotr Koy
 fot. Jarosław Potrykus
 fot. Marcin Kotwica
 fot. Malgorzata Ingstadt

fot. Przemysław Burda

Przemiany Gdyni uchwycone w wyjątkowych kadrach

W zbiorach tysiące zdjęć, ale wybranych zostało tylko 300. Ostały się m.in. fotografie z kopcowania marchwi, czy przygotowań do śmigusa-dyngusa lat 50 przy pompach wodnych. Najciekawsze trafiły do albumu "Fot. Kosycarz. Niezwykłe zdjęcia Gdyni" dokumentującego 60 lat z życia miasta.


Czy lubisz oglądać stare zdjęcia Trójmiasta?
Pytania o to, kiedy album ze zdjęciami autorstwa Zbigniewa i Macieja Kosycarzów będzie poświęcony wyłącznie Gdyni, mieszkańcy zaczęli zadawać zaraz po pojawieniu się w księgarniach pierwszego wydawnictwa z serii. Po dziewięciu albumach z fotografiami dokumentującymi Kaszuby, Sopot oraz gdańskie ulice jako temat dziesiątego zostało wybrane miasto z morza i marzeń.

- Do wydania albumu o Gdyni przygotowywałem się od dłuższego czasu. Zresztą już we wcześniejszych publikacjach miasto się przewijało. Fotografie, które są w zbiorach wymagają odpowiedniego wyboru. Najpierw zostało tysiąc, z czego ostatecznie wyłania się koncepcja wyboru 300 trafiających z podpisami do albumu - wyjaśnia Maciej Kosycarz.

Najstarsze pochodzą z lat 50. Autorem fotografii do 1990 roku jest Zbigniew Kosycarz, od którego pałeczkę przejął jego syn Maciej. Wśród nich są tak unikatowe jak wizyta Fidela Castro w Gdyni, zapomniane przez wielu sklepy i lokale na Świętojańskiej, ludzie kąpiący się w basenie dla osób bojących się głębokości na Polance Redłowskiej, wznoszenie nowych budynków, tłumy po remoncie hal targowych, czy kadr z giełdy samochodowej w Orłowie. Wszystkie starannie wyselekcjonowane, co ma istotne znaczenie.

- To chyba najbardziej satysfakcjonująca część pracy. Oczywiście prezentuję zdjęcia chronologicznie, ale ich charakter trzeba odpowiednio układać, by zaciekawić czytelnika. Cała publikacja musi mieć swój początek i koniec- jednolitą całość - dodaje Kosycarz.

Nie bez znaczenia są też podpisy. Szczegółowe, ale niebanalne, co jak wskazuje autor, możemy zawdzięczać jego córce, która przy pierwszej publikacji, wtedy jako 12-latka, dopytywała o nieznane jej elementy z dawnych lat. Czasami pomagają bohaterowie zdjęć, do których udało się dotrzeć, a czasami teściowa jak w przypadku lokalizacji sklepu Żona Modna.

Zdjęciem, które najbardziej ceni Kosycarz jest fotografia dzieci napełniających butelki z wodą przy jednej z ulicznych pomp w Gdyni przy okazji śmigusa-dyngusa.

- To fotografia z lat 50., skrzyżowanie 10 lutego i Świętojańskiej. Oddaje idealnie klimat tamtych lat i emocje dzieci czekających na polewanie wodą. Okazało się, że takich pomp było w Gdyni wiele. Mógł z nich skorzystać praktycznie każdy. Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby wskrzeszenie ich w jakiejś formie w mieście - wyjaśnia Kosycarz.

O więcej ciekawostek autora publikacji będzie można zapytać w najbliższą sobotę i niedzielę, przychodząc do Centrum Riviera zobacz na mapie Gdyni. Tam w godzinach 12-17 odbędzie się premiera albumu, który będzie można nabyć w promocyjnej cenie wraz z dedykacją autora.


Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Przemiany-Gdyni-uchwycone-w-wyjatkowych-kadrach-n85614.html#tri

W zbiorach tysiące zdjęć, ale wybranych zostało tylko 300. Ostały się m.in. fotografie z kopcowania marchwi, czy przygotowań do śmigusa-dyngusa lat 50 przy pompach wodnych. Najciekawsze trafiły do albumu "Fot. Kosycarz. Niezwykłe zdjęcia Gdyni" dokumentującego 60 lat z życia miasta.


Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Przemiany-Gdyni-uchwycone-w-wyjatkowych-kadrach-n85614.html#tri
Jeszcze jutro można będzie zakupić album w promocyjnej cenie -25% w Empiku i spotkać się z Maciejem Kosycarzem.Autor rozdaje autograf od godz 12-17 w centrum handlowym Riwiera.
A oto mój osobisty albumik. Idę oglądać zdjęcia.
Pozdrawiam

Jeśli podoba ci się ten wpis podziel się nim lub śledz mnie ,aby być na bieżąco. Wyraz swoją opinię pozostawiając komentarz pod postem. Pozdrawiam

1 komentarz: